Zdecydowanie się na instalację klimatyzacji to dobra decyzja, tym bardziej w obliczu zwiększenia się liczby stosunkowo ciepłych dni w ciągu niemalże każdego kolejnego roku. Jednakże wybór odpowiedniego klimatyzatora, który byłby dopasowany do konkretnych parametrów obsługiwanej przez niego przestrzeni, jest kluczowe w celu jego poprawnego działania. To nie tylko kwestia komfortu dla użytkownika, lecz także efektywności energetycznej. W tym artykule omówimy, jak moc klimatyzacji powinna być dopasowywana do powierzchni użytkowej oraz na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatorów.

Klimatyzacja – jaką wybrać?

Gdy zastanawiamy się nad założeniem klimatyzacji, należy już wtedy brać pod uwagę możliwości danego budynku czy pomieszczenia w kwestii montażu klimatyzatora ściennego. Czasem potrzeba nieco dostosować pomieszczenie do założenia takiego urządzenia. Jaka moc klimatyzacji będzie odpowiednia? Przy wyborze tego parametru należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wielkość powierzchni użytkowej,
  • izolację termiczną obiektu,
  • liczbę osób standardowo przebywających w pomieszczeniu,
  • nasłonecznienie,
  • ilość sprzętu elektronicznego generującego ciepło.

Wybierając klimatyzator, mający ochładzać konkretne pomieszczenie, także należy przeanalizować wymienione powyżej czynniki. Im dokładniej je określimy, tym lepiej dopasujemy parametry urządzenia. To od nich bowiem bezpośrednio zależy, jaka moc klimatyzatora będzie najlepsza w danym przypadku. Zapotrzebowanie określa założenie, że na m³ objętości przypada 3 kW mocy. Jest to oczywiście oparte na neutralnych warunkach, uwzględniających standardową ochronę izolacyjną czy średnie zapotrzebowanie na zimno. Jednakże taka ocena pozwala uwzględnić wpływ wysokości pomieszczeń na oszacowanie niezbędnej mocy zakładanego klimatyzatora.

Powierzchnia użytkowa pomieszczenia – jaka moc klimatyzatora?

W przypadku chęci wykorzystania pojedynczego urządzenia do chłodzenia dużej otwartej przestrzeni warto oszacować moc sprzętu na podstawie właśnie ich kubatury. Otwarte salony z antresolą czy pomieszczenia typu open space często posiadają niestandardową wysokość sufitu, co znacząco wpływa na docelowe parametry klimatyzatora. W przypadku standardowej wysokości można zrobić to prościej. Wtedy też na każdy 1 m² powierzchni użytkowej przyjmuje się około 0,1 kW mocy chłodniczej.

W praktyce działa to tak, że moc klimatyzatora na 50 m² jest równa 5 kW. Analogicznie jest z pomieszczeniami równymi 40, czy 20 m² – wtedy potrzebować będziemy urządzenia odpowiednio 4 i 2 kW. Jaka moc klimatyzacji jednak będzie potrzebna na 100 m²? W przypadku całych budynków bądź tak dużych przestrzeni warto upewnić się, czy niektóre elementy wyposażenia, czy specyficzna architektura nie będzie zmniejszać lub zwiększać zapotrzebowania na zimno. Oczywiście dotyczy to tak samo mniejszych powierzchni użytkowych, jednakże w przypadku tych powyżej 100 m² często ma się również do czynienia z pomieszczeniami przemysłowymi czy handlowo-usługowymi, gdzie panują szczególne warunki. Stąd też szacowanie mocy pojedynczego klimatyzatora bądź ich układu w takich miejscach rządzi się swoimi prawami.

Zastanawiając się, jaka moc klimatyzatora na 20, 40, 50 czy 100 m² okaże się odpowiednia, warto zasięgnąć porady fachowców. W ten sposób jest się w stanie uniknąć błędów w szacunkach, które mogą okazać się problematyczne. Przede wszystkim niewłaściwie obliczona moc docelowa urządzenia skutkować może koniecznością powtórzenia montażu lub dokupienia dodatkowego klimatyzatora. Taka sytuacja naraża niepotrzebnie na nieprzewidziane wydatki. Stąd też wsparcie ze strony ekspertów zajmujących się projektowaniem oraz zakładaniem klimatyzacji ma kluczowe znaczenie w powodzeniu całego przedsięwzięcia.