W związku z postawą proekologiczną Parlamentu Europejskiego wszystkie osoby, które uzyskały pozwolenie na budowę po 31 grudnia 2020, muszą spełniać ściśle określone warunki techniczne, dzięki którym ich dom stanie się bardziej energooszczędny. Jednym z unijnych zaleceń jest modernizacja urządzeń grzewczych. Warto wybrać pompę ciepła! To ekologiczne urządzenie, które może być zbyt kosztowne dla niektórych mieszkańców. Na szczęście polski rząd wprowadził dofinansowania, dzięki którym w Twoim domu stanie sprzęt napędzany energią odnawialną.

Program Czyste Powietrze

To dofinansowanie jest skierowane dla właścicieli i współwłaścicieli starych domów oraz kamienic, które wymagają termomodernizacji. Wyróżniono dwa kryteria dochodowe:

• poziom podstawowy – dla ubiegających się o dochodzie rocznym mniejszym niż 100 000 zł (jest to dochód zbiorczy, dotyczący wszystkich członków gospodarstwa domowego).
• poziom podwyższony – dla osób o miesięcznym dochodzie nie większym niż 1400 zł netto na głowę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w jednoosobowym.

Dofinansowanie do pompy ciepła na poziomie podstawowym wynosi maksymalnie 13 500 zł. W drugim przypadku można liczyć na maksymalnie 18 000 zł. Zarówno na poziomie podstawowym, jak i podwyższonym opłata dotyczy sprzętu typu powietrze/woda.

Ulga termomodernizacyjna

Jest to dodatek do programu Czyste Powietrze przeznaczony dla osób, które potrzebują wymiany stolarki drzwiowej i okiennej. Jeśli złożysz wniosek o takie dofinansowanie, oprócz nowej pompy ciepła, otrzymasz szczelne okna i drzwi.

Ciepłe Mieszkanie

Takie dofinansowanie jest przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli lokali mieszkalnych w domach jednorodzinnych. Pozwala uzyskać pompy ciepła typu powietrze/woda lub powietrze/powietrze. Występują trzy poziomy dopłaty:

• podstawowy – maksymalnie 15 000 zł dla osób, których dochód roczny nie przekracza 120 000 zł (do 30% kosztów inwestycji),
• podwyższony – maksymalnie 25 000 zł dla gospodarstw, gdzie dochód nie przekracza 1673 zł na głowę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w jednoosobowym (do 60% kosztów inwestycji),
• najwyższy – maksymalnie 37 500 zł dla osób, których dochód nie przekracza 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w jednoosobowym (do 90% kosztów inwestycji).

W KlimCentrum zajmujemy się montażem i serwisem pomp ciepła. Zapraszamy!