Odpowiednie warunki termiczne we wnętrzach różnych budynków to podstawa dla zapewnienia komfortu osób w nich przebywających. Dlatego też zdecydowanie się na założenie klimatyzacji jest coraz popularniejsze. Dzięki tego typu instalacji możliwe jest swobodne funkcjonowanie w czasie ciepłych dni, które w budynkach nieposiadających układu chłodzenia mogą być trudne do zniesienia. Jednakże wybór odpowiedniej klimatyzacji do mieszkania, biura czy domu to niełatwe zadanie. Warto więc wiedzieć, jakie parametry są kluczowe przy doborze instalacji. W artykule omówimy różne przypadki oraz doradzimy jaki układ będzie odpowiedni w danej sytuacji.

Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać?

Doskonałym przykładem jest lokal mieszkalny, w którym planujemy założyć układ chłodzenia. Decydując się na klimatyzację do mieszkania, warto brać pod uwagę specyficzne warunki w nim panujące. Aby dobrze ocenić zapotrzebowanie tej nieruchomości na zimno, należy wyznaczyć, które pomieszczenia najmocniej się nagrzewają, a także, w jakim stopniu ciepło ucieka przez okna czy drzwi (np. od strony balkonu). Dokładne oszacowanie tych czynników pozwala określić przybliżone parametry pracy układu. Jaka moc klimatyzacji do mieszkania zazwyczaj jest stosowana? To oczywiście zależy od powierzchni użytkowej, nasłonecznienia lokalu czy poziomu izolacji zewnętrznej. Jednakże niektórzy decydują się na klimatyzację tylko do konkretnych pomieszczeń w mieszkaniu. Zazwyczaj są to przestrzenie, w których spędza się najwięcej czasu, czyli salony, sypialnie bądź kuchnie. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania? Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie klimatyzatora typu split. Składa się on z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są one ciche, wydajne, a także łatwe w montażu.

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

W przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego dobór instalacji chłodzenia tylko z pozoru wydaje się być taki sam, z jakim mamy do czynienia w mieszkaniu. Jednakże wybierając klimatyzację do domu, należy uwzględnić nie tylko wielkość poszczególnych pomieszczeń, ale również układ i izolację całego budynku, a także na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji. Dodatkowo w przeciwieństwie do wielolokalowych obiektów mieszkalnych nie ma się ograniczeń związanych z instalacją jednostki zewnętrznej. Stąd też o wiele łatwiej jest założyć klimatyzator pod konkretne pomieszczenie w domu. Natomiast tzw. klimatyzacja centralna, która obejmuje cały obiekt, może być doskonałym rozwiązaniem zapewniającym równomierne chłodzenie wszystkich przestrzeni. Jaka moc klimatyzacji będzie odpowiednia do domu? W tym przypadku, oprócz wzięcia pod uwagę tych samych czynników co podczas doboru instalacji do mieszkania, warto przeanalizować możliwości adaptacji budynku do bardziej złożonego układu klimatyzacji. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, dobrze będzie zdecydować się na system multi-split. Zbudowany jest on bowiem z pojedynczej jednostki zewnętrznej o dużej mocy, oraz rozproszonych po całym budynku jednostek wewnętrznych. Taki układ jest praktyczniejszym rozwiązaniem, szczególnie gdy zależy nam na jednakowym obniżaniu temperatury w całym domu.

Klimatyzacja idealna do biura, czyli jaka?

Aby zapewnić komfort termiczny w miejscu pracy, wielu pracodawców inwestuje w nowoczesne układy chłodzenia. Doskonałym przykładem jest przestrzeń biurowa. Nierzadko biurowce posiadają spore przeszklenia, które powodują silne nagrzewanie się ich wnętrz przez promieniowanie słoneczne. Często też tak przeszklone budynki mają zintegrowane systemy wentylacji oraz klimatyzacji. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ klimatyzacja w biurze pełni kluczową funkcję w zapewnieniu komfortu pracownikom, co bezpośrednio przekłada się na ich wydajność. Biura zazwyczaj wymagają bardziej zaawansowanych systemów klimatyzacyjnych, które mogą skutecznie chłodzić większe powierzchnie i radzić sobie z wysokim obciążeniem. Doskonałym przykładem jest konieczność chłodzenia specjalistycznych pomieszczeń, np. serwerowni czy biur z dużą ilością sprzętu komputerowego.

Wybór odpowiedniej klimatyzacji zależy od wielu czynników. To m.in. wielkość i układ pomieszczeń, izolacja budynku, nasłonecznienie, a także indywidualne potrzeby użytkowników. Kluczowym parametrem każdej klimatyzacji jest natomiast moc – niezależnie od tego, czy instalacja jest przeznaczona do mieszkania, domu, czy biura. Odpowiednie dostosowanie tej wielkości do czynników na nią wpływających to podstawa projektowania wydajnych systemów chłodzenia. I o to właśnie ch(ł)odzi! Jeśli natomiast dopiero planuje się założenie klimatyzacji, warto zwrócić się o pomoc do fachowców. Profesjonalnie zajmą się oni nie tylko szacowaniem mocy instalacji, lecz także należycie ją zaprojektują oraz zamontują.